9

پنهان کاری سازمان توسعه تجارت یا عملکرد ضعیف؟/ شائبه هک سامانه‌ها و نگرانی فعالان اقتصادی از درز اطلاعات


عدم انتشار آمار صادرات و واردات

اقتصاد 24- شوک سازمان توسعه تجارت در ارائه آمار تجارت به ویژه پس از برپایی نمایشگاه در ایران در حالی که نگاهی به سامانه های اصلی و کمکی این سازمان نشان می دهد که نه تنها آمار تجارت به روز نمی شود، بلکه بی توجهی مهدی زیگمی، رئیس سازمان توسعه تجارت درباره این سکوت آماری در قالب عجیب است.

تنها دو بخش در سایت اصلی سازمان توسعه تجارت فعال است که نشان می دهد این سازمان هنوز به طور کامل درهای خود را نبسته است. اگرچه وظیفه اصلی سازمان توسعه تجارت تعامل و تبادل نظر با تجار داخلی و خارجی است، اما نگاهی به سایت این سازمان نشان از تعطیلی دپارتمان انگلیسی این سازمان دارد! به غیر از برگه اخبار و اطلاعیه ها، گویی همه تب ها دچار خاموشی کامل شده اند.

مشاوران ناشناس!

نگاهی به زیر سایت های بخش مشاوران در سامانه سازمان توسعه تجارت نشان می دهد که این بخش به طور کامل بسته شده است.
کافیست به بخش مشاوران جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه کنید. در برخی کشورها آمارهای جزئی سال ها پیش منتشر می شود یا صفحه خالی از هرگونه اطلاعات است. نکته جالب وجود 16 زیر سایت مرتبط با مشاور در این سامانه است که همگی در کما اطلاعات هستند.

این در حالی است که سیدمحمدصادق قنادزاده، معاون توسعه تجارت بین الملل سازمان توسعه تجارت ایران بارها قول اعزام مشاور و افزایش تعاملات تجاری را داده است، اما هنوز آمار و مستنداتی در این زمینه در سازمان ارائه نشده است. سیستم.

صادرات و واردات ضبط سیاه یا سفید؟

به مهم ترین آماری که مالکان باید منتشر کنند می رسیم. آمار صادرات و واردات اما اجازه دهید به بخش «آمار صادرات غیرنفتی بر اساس بخش‌های اصلی» برویم. آخرین آمار منتشر شده در این بخش مربوط به 6 ماهه اول سال گذشته است. گویی دروازه های تجارت خارجی بسته شده و پس از آن تاریخ هیچ سندی در مهمترین سامانه آمار تجارت منتشر نشده است.


بیشتر بخوانید: بررسی بورس بازرگانی ایران در سال 1402; عمده صادرات و واردات ایران چیست؟


بخشی دیگر از آن «واردات تقسیم شده به کالاهای مصرفی، واسطه ای و سرمایه ای» است که فقط آمار ۶ ماهه اول سال قبل را بارگذاری می کند و تاریخ مستندی پس از آن ارائه نمی کند.

عدم انتشار آمار صادرات و واردات

تقویم نمایشگاهی کشور نیمه تعطیل شد!

تنها یک هفته از برگزاری مهم ترین نمایشگاه کشور به نام «ایران اکسپو» می گذرد. اما در تقویم نمایشگاهی این سازمان اثری از این نمایشگاه به چشم نمی خورد و با وجود ایجاد نمایشگاه های متعدد، تنها یک نمایشگاه در شهریور ماه امسال ابلاغ شد. ساماندهی گسترده و طولانی توسعه تجارت با سکوت خبری در این خصوص باعث سرگردانی فعالان تجاری در کشور شده است.

نگرانی افراد تجاری پس از هک مشکوک سیستم توسعه کسب و کار

هک مشکوک سامانه های سازمان توسعه تجارت سال گذشته در فضای مجازی منتشر شد اما این سازمان به این خبر واکنشی نشان نداد. این موضوع باعث نگرانی فعالان و تجار ایرانی در مورد نشت اطلاعات در مورد نحوه دور زدن تحریم ها شده است. افشای اطلاعات افراد و شرکت‌هایی که به دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کنند، می‌تواند مشکلات زیادی را برای تجار در آینده ایجاد کند.

آیا روابط عمومی مقصر اصلی عدم انتشار آمار است یا رئیس سازمان؟

منبع اصلی آمار صادرات و واردات، مشاوره، تقویم نمایشگاهی، طرح های تجاری، قراردادها و تفاهم نامه های تجاری و غیره. بدون شک سازمان توسعه تجارت؛ اما سوال اصلی این است که چه کسی مسئول گمراه کردن تجار به دلیل عدم انتشار این اطلاعات است. روابط عمومی یا رئیس سازمان؟ در صورت غفلت از روابط عمومی این سازمان عریض و طویل، آیا رئیس سازمان از این مهم غفلت خواهد کرد؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا